Československá numismatika patří mezi sběratelsky velmi atraktivní oblasti, a to nejen pro české a slovenské sběratele. Mince vydávané v období od vzniku Československa v roce 1918 až po rozdělení federace v roce 1992 odrážejí bohatou historii a politické změny, kterými naše země prošla. V tomto článku vám představíme nejvzácnější a nejcennější československé mince, které jsou ozdobou každé numismatické sbírky.
Nejcennější československé mince
Svatováclavský pětidukát 1929
Svatováclavský pětidukát z roku 1929 je považován za nejcennější československou minci vůbec. Byl vydán k tisícímu výročí smrti svatého Václava a vyroben byl z ryzího zlata. Na aversu mince je vyobrazen svatý Václav na koni, na reversu pak velký státní znak Československa. Autorem návrhu byl vynikající sochař a medailér Otakar Španiel.
Pětidukát byl vydán v nákladu pouhých 1738 kusů, přičemž ne všechny se dochovaly do dnešních dnů. Na aukcích se tato mince prodává za částky přesahující 1,5 milionu korun, v závislosti na jejím stavu a provenienci.
Dvacetikoruna 1933 - "Hradčany"
Stříbrná dvacetikoruna z roku 1933 s motivem Pražského hradu patří mezi nejvzácnější mince meziválečného Československa. Náklad této mince byl pouhých 1094 kusů, což z ní dělá opravdovou raritu. Na lícní straně je vyobrazen státní znak, na rubové straně pak panorama Hradčan. Aktuální cena této mince na aukcích se pohybuje kolem 500 000 Kč za exemplář ve velmi dobrém stavu.
Pětikoruna 1937
Stříbrná pětikoruna z roku 1937 je další velmi vzácnou mincí meziválečného období. Ačkoliv její nominální hodnota není vysoká, její sběratelská hodnota je značná. Na lícní straně je vyobrazen malý státní znak Československa, na rubové straně pak nominál 5 Kč a lipové ratolesti. Mince byla vyražena v nízkém nákladu před vypuknutím druhé světové války. Její cena se dnes pohybuje kolem 150 000 až 200 000 Kč, v závislosti na stavu zachovalosti.
Desetikorunák 1957 s chybným ražebním razidlem
K zajímavým raritám československé numismatiky patří desetikorunová mince z roku 1957, u níž došlo k chybě v ražbě. Na některých exemplářích se objevuje tzv. znakový obtisk, kdy je na líci zřetelně vidět prosvítající motiv z rubu mince. Tyto chybotisky jsou mezi sběrateli velmi ceněné a jejich hodnota může dosahovat 50 000 až 100 000 Kč.
Investiční potenciál československých mincí
Československé mince nejenže mají historickou a sběratelskou hodnotu, ale mohou být i dobrou investicí. Zejména zlaté a stříbrné mince z období první republiky (1918-1938) vykazují dlouhodobě stabilní růst hodnoty. Tento růst je dán několika faktory:
- Omezený a neměnný počet dochovaných exemplářů
- Rostoucí zájem sběratelů nejen z České republiky a Slovenska
- Historická hodnota mincí jako svědků významných období našich dějin
- Vysoká umělecká úroveň návrhů od významných medailérů jako Otakar Španiel nebo Jaroslav Horejc
Jak poznat pravost vzácných československých mincí
Bohužel, s rostoucí hodnotou vzácných mincí roste i riziko padělků. Zde je několik základních rad, jak rozpoznat originál od falzifikátu:
Hmotnost a rozměry
Každá mince má přesně danou hmotnost a rozměry. Pokud se mince v těchto parametrech liší od katalogových údajů, je třeba zpozornět.
Materiál
Originální mince byly raženy z přesně definovaných kovů a slitin. Moderní technologie umožňují provést nedestruktivní analýzu složení kovu, což může odhalit případné padělky.
Detaily ražby
Originální mince mají ostré a čisté detaily ražby. Padělky často vykazují horší kvalitu detailů, nepřesnosti v písmenech nebo symbolech.
Hrana mince
Věnujte pozornost také hraně mince - zda má správné vroubkování, nápisy nebo jiné prvky typické pro danou emisi.
Certifikace
Při nákupu vzácnějších mincí je vhodné požadovat certifikát pravosti od renomovaného znalce nebo instituce.
Kde lze vzácné československé mince získat
Pokud máte zájem o sběratelství československých mincí, existuje několik možností, jak je získat:
Numismatické aukce
Specializované aukční domy pravidelně pořádají aukce zaměřené na numismatiku. Zde lze často najít i velmi vzácné kusy, je však třeba počítat s vyšší cenou.
Sběratelské burzy
V různých městech České republiky se konají pravidelné sběratelské burzy, kde můžete nakupovat i vyměňovat mince. V Olomouci pořádá náš klub několikrát ročně burzu v prostorách Slovanského domu.
Specializované obchody
Existují také kamenné i internetové obchody zaměřené na numismatiku, kde lze zakoupit mince s garantovanou pravostí.
Výměna mezi sběrateli
Členství v numismatických klubech a společnostech vám umožní seznámit se s dalšími sběrateli a vyměňovat si s nimi mince. Náš Klub Sběratelů Olomouc má aktivní numismatickou sekci, která pořádá pravidelná setkání.
Závěr
Vzácné československé mince jsou fascinujícím svědectvím naší historie. Jejich sběratelství může být nejen zajímavým koníčkem, ale i způsobem, jak uchovat hodnotu do budoucna. Pokud máte zájem dozvědět se více o numismatice nebo začít se sběratelstvím mincí, neváhejte navštívit naše klubové setkání, kde vám zkušení sběratelé rádi poradí.
V našem klubu také pravidelně pořádáme přednášky a workshopy zaměřené na numismatiku, kde se můžete dozvědět více o historii mincovnictví, technikách ražby nebo o tom, jak správně pečovat o svou sbírku. Pro aktuální program sledujte naše webové stránky nebo se přihlaste k odběru našeho newsletteru.